Centrum Kultury w Ostrowie Lubelskim

Strona główna

Planszówkolandia

RODO

rodo

Głos Ostrowa

echo

Jarmark Zygmuntowski na szlaku Jagiellońskim

Jarmark Zygmuntowski na szlaku Jagiellońskim

Pokazy rycerskie, degustacja potraw regionalnych, występy dzieci, młodzieży a także zespołów śpiewaczych to tylko niektóre atrakcje niedzielnej imprezy.  Jednak najpoważniejszym wydarzeniem Jarmarku było podpisanie porozumienia między Ostrowem a włoską gminą Palombara Sabina.

W niedzielne popołudnie (13 maja), odbył się  Jarmark Zygmuntowski. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym, po której w barwnym korowodzie, ruszyliśmy do centrum miasta na dalszą część imprezy. Na ten dzień organizatorzy przygotowali szereg atrakcji, dzięki którym mogliśmy odczuć klimat prawdziwego Jarmarku. Były pokazy walk rycerskich, ścinanie głów kapuścianych a także wioski rycerskie. Nie zabrakło również stoisk z potrawami regionalnymi przygotowanymi przez zespoły śpiewacze z terenu naszej gminy, grupę Wataha, Stowarzyszenie Mieszkańców, Zespół Szkół, Gminną Spółdzielnię SCh,  drużynę OSP z Kolechowic Kolonii.  Podczas imprezy mogliśmy podziwiać także stoiska z rękodziełem, rzeźbą, malarstwem, przygotowane między innymi przez Warsztaty Terapii Zajęciowej i Środowiskowy Dom Samopomocy w Jamach. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele gminy Palobara Sabina z burmistrzem Alessandro Palombi na czele oraz rodowitą ostrowianką Agnieszką Daniluk - Mąką, która jednocześnie pełniła funkcję tłumacza. Gościliśmy także między innymi senatora RP Stanisława Gogacza, przedstawicieli wojewody, marszałka i Lubelskiej Izby Rolniczej.

Najważniejszym punktem imprezy było podpisanie porozumienia między Ostrowem Lubelskim a  Palombara Sabina. Pakt o współpracy w imieniu mieszkańców obydwu miejscowości podpisali Alessandro Palombi i Józef Gruszczyk – burmistrzowie miast partnerskich. Świadkami podpisania umowy partnerskiej byli również radni Rady Miejskiej  z jej przewodniczącym Robertem Powałką, delegacja włoska: Massimo Belli, Giorgio Bonfiglio, Damiano Ippoliti, Franco Randali, Mirko Possenti i Stefano Meloni oraz licznie zgromadzona społeczność lokalna. Mamy nadzieję że ta współpraca przyniesie wymierne korzyści nie tylko mieszkańcom naszej gminy ale całego regionu, czego potwierdzeniem są liczne spotkania biznesowe min. z wojewodą lubelskim, prezesem Lubelskiego Rynku Hurtowego Elizówka, Lubelską Izbą Rolniczą, władzami Zrzeszania Sadowników RP.

Istotnym elementem był czas wręczenia medali dla osób zasłużonych naszemu miastu. Na scenie zaprezentowały się dzieci i młodzież z przedszkoli i szkół z terenu naszej gminy a także grupy działające w Centrum Kultury. Nie zabrakło również występów zespołów ludowych „Ostrowianki Polesianki”, „Rozkopaczewianki” oraz zespołu śpiewaczego „Kaznowianki”. Niezwykle miłą niespodziankę przygotowała pani Krystyna Hoduń – kierownik zespołu z Rozkopaczewa, wielokrotna zdobywczyni nagród w festiwalach ludowych. Specjalnie na ten dzień nauczyła się piosenki O’sole Mio, którą wykonała na scenie u boku przedstawicieli z zaprzyjaźnionej włoskiej gminy. Na scenie nie zabrakło także Orkiestry Dętej OSP pod batutą Anny Krawczyk – Durak. Gwiazdą wieczoru był Stefano Terrazzino, który przygotował specjalne muzyczno-taneczne animacje z widzami. Dyskotekę pod gwiazdami poprowadził lokalny zespół muzyczny 4_you.

Składamy serdeczne podziękowania na ręce wszystkich przybyłych gości, oraz wszystkich którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w organizację przedsięwzięcia. Mamy nadzieję, że Jarmarki, które nadane zostały przez króla Zygmunta III Wazę, pozostaną w tradycji naszego miasteczka już na zawsze.

Małgorzata Sobczyńska

 

 

Obchody 227 rocznicy Ustanowienia Konstytucji 3 Maja.

   Uroczysty pochód, msza święta, złożenie wiązanek - tak rozpoczęliśmy tegoroczne obchody 227 rocznicy Ustanowienia Konstytucji 3 Maja. 

    Mszą świętą w kościele parafialnym rozpoczęły się gminne obchody 3 Maja. Po jej zakończeniu władze miasta, poczty sztandarowe a także przybyli goście i społeczność lokalna w uroczystym pochodzie przeszli pod Krzyż Milenijny i Obelisk znajdujący się w Parku Miejskim, gdzie zostały złożone wiązanki. Następnie głos zabrał burmistrz Ostrowa Józef Gruszczyk, który na zakończenie swojej wypowiedzi zaprosił wszystkich na część artystyczną, do Centrum Kultury. Na scenie zaprezentowała się Orkiestra Dęta OSP z Ostrowa pod batutą Anny Krawczyk- Durak oraz uczniowie Szkoły Podstawowej z Kolechowic, którzy pod okiem nauczycieli: Beaty Grzesiak, Elizy Sidor i Sławomira Lato przygotowali akademię upamiętniającą Uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Na zakończenie uroczystości odbyły się biegi 3- majowe zorganizowane przez nauczycieli w-fu z terenu gminy. Fundatorem nagród była Gminna Komisja Profilaktyki i rozwiązywania Problemów Alkoholowych.


Podkategorie