Planszówkolandia

RODO

rodo

Głos Ostrowa

echo

47 rocznica Pacyfikacji Wsi Jamy - 2018

8 marca 1944 roku we wsi Jamy, w gminie Ostrów Lubelski Niemcy bestialsko wymordowali 152 Polaków i doszczętnie spalili wszystkie zabudowania. Bezpośredniej przyczyny pacyfikacji należy szukać w wydarzeniach, które rozegrały się w Jamach dzień wcześniej. 


W ubiegły czwartek (8 marca) obchodziliśmy 74 rocznicę Pacyfikacji Wsi Jamy, którą rozpoczęła uroczysta Msza Święta w Kaplicy Mauzoleum w Jamach. Następnie pod krzyżami upamiętniającymi trzy wielkie wydarzenia: męczenie Unitów za wiarę w 1874r.,   Pacyfikację Wsi Jamy oraz Millenium 2000 zostały złożone wieńce. W uroczystościach udział wzięli Przedstawiciel Wojewody Lubelskiego Waldemar Podsiadły, Prezes Fundacji na rzecz Spacyfikowanej Przez Hitlerowców Wsi Jamy Kazimierz Wolski wraz z małżonką, Burmistrz Ostrowa Lubelskiego Józef Gruszczyk, Przewodniczący Rady Miejskiej Robert Powałka, Sekretarz Gminy Sylwia Szepańska, dyrektorzy szkół wraz z uczniami, poczty sztandarowe, grapa OT Wataha oraz społeczność lokalna.


O tamtejszych wydarzeniach czytaj na:

https://www.facebook.com/510850475774114/photos/a.510955235763638.1073741829.510850475774114/669317713260722/?type=3&theater


Wieczna pamięć pomordowanym Polakom!


Małgorzata Sobczyńska

Dzień pamięci Żołnierzy Wyklętych 2018

„Żołnierze Niezłomni byli znakiem sprzeciwu wobec zniewolenia, kłamstwa i komunistycznej propagandy. Głosili prawdę, za co czekało ich zniesławienie, więzienie, okrutne tortury, pokazowe procesy, wreszcie haniebny wyrok śmierci i anonimowy, zbiorowy grób…”

W ubiegły piątek (2 marca) w Centrum Kultury odbyły się uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych. Uczestniczyli w nich burmistrz Ostrowa Lubelskiego – Józef Gruszczyk,  sekretarz gminy – Sylwia Szczepańska a także dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie szkół z terenu naszej gminy. Gościem honorowym uroczystości był Marek Franczak- syn legendarnego ostatniego żołnierza podziemia Józefa Franczak ps. „Laluś”. List okolicznościowy przesłał Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek. Niezwykłą akademię, która była piękną lekcją historii przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Ostrowie Lubelskim pod kierunkiem Beaty Czapskiej, Ewy Dziadko i Andrzeja Gruszczyka.

Aktywny udział w obchodach Narodowego Dnia pamięci Żołnierzy Wyklętych to świadectwo dojrzałości historycznej. To wyraz szacunku do ich walki i ofiary oraz znak przejęcia ich duchowego testamentu, w którym zapisana jest troska o wolną, niepodległą i demokratyczną Ojczyznę – o Polskę, która dla Wyklętych Żołnierzy Niezłomnych była największą świętością.

 

Cześć i chwała bohaterom!

 

Małgorzata Sobczyńska

Monika i Milena Koziej kontra Zespół Friedreicha

 

Zbiórki pieniężne, imprezy charytatywne oraz licytacje, dzięki którym wspólnymi siłami możemy zebrać potrzebną kwotę to tylko niektóre akcję organizowane przez Ostrowiaków na rzecz sióstr z Rozkopaczewa.

 

Zespół Friedreicha jest bardzo rzadko występującą chorobą o podłożu genetycznym. Zaliczana jest do jednych z najcięższych dziedziczonych ataksji. Powoduje silne zmiany zwyrodnieniowe mięśni szkieletowych, mięśnia sercowego, niektórych części układu nerwowego oraz wątroby i trzustki.

Nie są znane metody i leki, które umożliwiłyby całkowite wyleczenie choroby, na którą cierpią dziewczyny.  Jak same mówią „Diagnoza pozbawia nas złudzeń, żadne metody leczenia nie są skuteczne. Zostajemy w chorobie same, pozbawione nadziei na powrót do normalności…”.

Choroba postępowała z dnia na dzień, z tygodnia na tydzień, z miesiąca na miesiąc… Z każdym rokiem było coraz gorzej. Za każdym rogiem czyhała kolejna niespodzianka: wada serca, cukrzyca, problemy ze wzrokiem, przykurcze czy spastyka. I ból, który towarzyszył im każdego dnia. W tej niepewności i strachu, zadawały sobie pytanie„ile jeszcze? Ile jeszcze jestem w stanie wytrzymać?!”.

                Wreszcie pojawiła się nadzieja – terapia komórkami macierzystymi, która jest eksperymentalną formą leczenia, dlatego nie jest refundowana. Nie gwarantuje też całkowitego powrotu do zdrowia, ale zatrzymuje rozwój choroby.  Składa się maksymalnie z 10 iniekcji, podczas których komórki podawane są dożylnie lub dordzeniowo. Cena jednego podania to ok. 15 tys. zł. Według kosztorysu, przesłanego Siostrom, maksymalna wartość terapii to ponad 180 tys. zł. na jedną osobę. W przypadku dziewczyn, koszty są podwojone, dlatego zbierają 400 tys. Dochodzą do tego dojazdy do  Centrum Medycznym „Klara” w Częstochowie gdzie odbywa się leczenie oraz rehabilitacja.

                Wiadomość o potrzebnej pomocy dla Moniki i Mileny szybko poszła w świat.  W akcję zaangażowało się wiele osób, instytucji, firm a także Szkole Koło Caritas (SP Ostrów Lubelski). Cały czas zbierane są plastikowe nakrętki w sklepach, szkołach, urzędach w pobliskich miejscowościach. Trwają licytację z których dochód wpływa na konto dziewczyn. Koncerty charytatywne zorganizowane przez Orkiestrę Dętą OSP, turniej piłki halowej o puchar Burmistrza Ostrowa Lubelskiego, maraton zumby. To wszystko dla nich. Tak dużo i tak niewiele. Ale dzięki wsparciu tak wielu osób Siostry rozpoczęły leczenie. Czwartek (15 lutego), był niezwykle ważnym dniem dla Moniki i Mileny. Właśnie w tym dniu nastąpiło pierwsze podanie preparatu MSC.

                Pieniądze, które udało się zebrać do tej pory starczą jedynie na pierwszy etap leczenia. Dlatego apelujemy do wszystkich ludzi, którzy mogą i chcą pomóc o wsparcie finansowe. Pełną historię Sióstr można znaleźć wpisując w przeglądarce internetowej „Monika i Milena Koziej” lub „Dwie siostry. Miliony komórek.” Tak właśnie nazywa się ich profil na Facebooku, na którym znajdują się najświeższe informacje. Dziewczyny są pod opieką Fundacji Avalon, poprzez którą również można im pomóc.

 

Jeśli chcesz pomóc wyślij SMS pod numer 75 165 o treści POMOC 8077,

Można również wpłacić darowiznę na konto Fundacji Avalon – numer konta:

62 1600 1286 0003 0031 8642 6001

z dopiskiemKoziej, 8077,

lub przekaż1% podatku

KRS: 0000270809/ cel: Koziej 8077

 

Zachęcamy do śledzenia stronyhttps://www.facebook.com/DwieSiostry.MilionyKomorek/

A już 9 marca (piątek) serdecznie zapraszamy na Gminny Dzień Kobiet, podczas którego zostanie przeprowadzona licytacja oraz loteria na rzecz Moniki i Mileny Koziej.

Małgorzata Sobczyńska

To już 470 lat historii istnienia naszego miasta!

Dostojny pochód ulicami Ostrowa, uroczysta sesja Rady Miejskiej a także niesamowita lekcja historii – tak rozpoczęły się obchody 470 lecia miasta Ostrowa, które będą trwały przez najbliższy rok.

W ubiegłą niedzielę (28 stycznia) mieszkańcy Ostrowa obchodzili 470 lecie swojego miasta. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w jednym z najcenniejszych zabytków miasta - w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, sprawowaną przez ks. Tomasza Rehlisa, który swoim porywającym kazaniem poruszył wszystkich obecnych. Następnie w uroczystym przemarszu ulicami udaliśmy się pod Krzyż Milenijny i obelisk poświęcony obrońcom wiary i ojczyzny, gdzie złożono kwiaty. Kolejnym punktem programu było odczytanie przez Przewodniczącego Rady Miejskiej Roberta Powałki  aktu lokacji miasta oraz przez Burmistrza Józefa Gruszczyka aktu nadania wójtostwa dla Wacława Grzymały.  Podczas uroczystej XXXVI Sesji Rady Miejskiej wzorowanej na tej sprzed lat, radni przebrani byli w stroje z epoki. Rada przyjęła uchwałę nadania skwerowi w parku miejskim nazwy „Świętego Krzyża”. W 1628 r. na tym terenie zwanym wówczas Tylnym Rynkiem wybudowany został przez mieszczanina ostrowskiego Wojciecha Krzymuskiego Kościół pod wezwaniem Świętego Krzyża.  Uczniowie z Zespołu Szkół przeprowadzili lekcję historii „Dzieje Ostrowa Lubelskiego w XVI wieku”. Genealogie miasta zaprezentował Marek Bunia a uczniowie tutejszej Szkoły Podstawowej przygotowali akademię promującą naszą gminę. Ważnym punktem było wręczenie pamiątkowych medali dla instytucji oraz osób za wieloletnią współpracę na rzecz miasta i gminy Ostrów Lubelski. Swoją obecnością zaszczycili nas znamienicie goście między innymi wojewoda lubelski Przemysław Czarnek,  marszałka województwa reprezentował Łukasz Gołąb  a starostę lubartowskiego Radosław Guz, nie zabrakło wójtów z zaprzyjaźnionych gmin, zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej, przedstawicieli stowarzyszeń i organizacji społecznych oraz ekip reporterskich Panoramy Lubelskiej, Kanału S, Radia Lublin, Lubartów24.

To tylko początek całorocznych uroczystości. Ważnym wydarzeniem będzie Jarmark Zygmuntowski, który nie tylko przypomni historię miasta, ale stanie się promocją przyczyniającą się do rozwoju Ostrowa.

 

Małgorzata Sobczyńska

Kolędowaliśmy dla Moniki i Mileny Koziej

„Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy, zatacza koło i wraca do nas…”

Jedną z najmilszych, świątecznych tradycji jest wspólne śpiewanie kolęd. To taki magiczny czas, w którym zapominamy o problemach i troskach ale czujemy tą szczególną bliskość i radość.

W niedzielę (7 stycznia) w Kościele Parafialnym w Rozkopaczewie oraz w Brzostówce Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Ostrowa Lubelskiego kolędowała na bardzo szczytny cel. Orkiestranci razem z kapelmistrzem Wojciechem Durakiem jednogłośnie podjęli decyzję o przyłączeniu się do akcji dzięki, której mogli pomóc Monice i Milenie w walce z chorobą. Monika i Milena Koziej - dwie siostry, miliony komórek, jedna choroba postępująca z dnia na dzień. Kiedy pojawiło się dla dziewczyn światełko w tunelu i nadzieja na lepsze jutro, pojawiły się też kolejne problemy… Koszt terapii komórkami macierzystymi, która jest dla nich szansą, przekracza ich możliwości finansowe. Właśnie dlatego cały czas organizowane są zbiórki pieniężne, imprezy charytatywne oraz licytacje, dzięki którym wspólnymi siłami możemy zebrać potrzebną kwotę. Nie liczy się to ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz, dlatego też postanowiliśmy podzielić się z innymi naszą wieloletnią pracą i pasją. Podczas koncertu można było usłyszeć między innymi kolędy „Dzisiaj w Betlejem”, „Mędrcy świata” jak i pastorałki „Nie było miejsca dla Ciebie”, „Uciekali”, „Mario czy Ty wiesz” w niezwykle pięknych aranżacjach.

Bez wątpienia, możemy powiedzieć, że była to bardzo dobra decyzja.  Dzięki uprzejmości ks. Wiesława Nestoruka, proboszcza parafii w Rozkopaczewie oraz ks. Marka Antonowicza proboszcza parafii w Brzostówce sam koncert jak i niezwykła atmosfera panująca podczas niego przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Ogromna radość towarzyszyła nam cały czas ale nie zabrakło też łez wzruszenia. Podczas koncertów wolontariuszki Koła Caritas ze SP w Ostrowie Lubelskim zebrały blisko sześć tysięcy złotych.  

Dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli za obecność, za wsparcie a przede wszystkim za okazane serce. To właśnie dzięki naszej pomocy i wsparciu dajemy dziewczynom szanse na lepsze jutro.

 

Orkiestra w składzie:

Dyrygent – Wojciech Durak

Flety – Aleksandra Senczyk, Joanna Petryszak, Iwona Drozd, Angelika Haraszczuk, Katarzyna Szalast

Klarnety – Weronika Domańska, Izabela Malinowska

Sax alt – Natalia Wach, Klaudia Zabielska, Zuzanna Antoniuk

Sax tenor – Paulina Tyc, Michał Góźdź

Sax baryton – Barbara Janik

Trąbki – Jarosław Lato, Błażej Góźdź

Tenor – Stanisław Durak

Puzony – Wojciech Sobczyński, Kamil Senczyk

Instrumenty perkusyjne – Anna Krawczyk – Durak, Władysław Rozmysł

Gitara basowa – Mateusz Łęcki

Wokal – Katarzyna Sobczyńska, Małgorzata Sobczyńska, Jarosław Lato

 

Małgorzata Sobczyńska

https://www.youtube.com/watch?v=rdJze3eMjL4

Orszak Trzech Króli 2018 - relacja z uroczystości

Orszak Trzech Króli
Już po raz kolejny Trzej Królowie, władze miasta, społeczność szkolna i lokalna oraz wiele innych barwnych postaci przeszło ulicami Ostrowa. Uczestnicy pochodu wspólnie kolędowali.
         W sobotę 6 stycznia w Ostrowie Lubelskim odbył się Orszak Trzech Króli. Na jego czele stanęli trzej królowie - Kacper, Melchior i Baltazar, symbolizujący trzy kontynenty - Europę, Azję i Afrykę. Barwny korowód z proboszczem Janem Orłowskim oraz burmistrzem Józefem Gruszczykiem wyruszył spod Urzędu Miasta i udał się do Kościoła Parafialnego. Orszak Trzech Króli okazał się radosnym wydarzeniem, które wpisało się w ostrowską tradycję. To także świetna propozycja dla tych, którzy po prostu lubią kolędy i kolędowanie.
Nieco później w Centrum Kultury odbył się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu dzieci i młodzieży szkolnej, solistów, podopiecznych Domu Pomocy Społecznej a także Orkiestry Dętej OSP i Chóru Parafialnego.  Swoją pomocą oraz czynnym udziałem wykazali się wolontariusze CK Tim, którzy po raz kolejny pokazali swoje zdolności konferansjerskie. Na zakończenie wszyscy wspólnie zaśpiewaliśmy pastorałkę „Kolędnicy na mojej ulicy” oraz kolędy „Wśród nocnej ciszy” i „Pójdźmy wszyscy do stajenki”.
        Dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie. Opiekunom, nauczycielom, instruktorom, rodzicom a także Wam drodzy wykonawcy.
 
Małgorzata Sobczyńska


 

Podkategorie