Planszówkolandia

RODO

rodo

Głos Ostrowa

echo

To już 470 lat historii istnienia naszego miasta!

Dostojny pochód ulicami Ostrowa, uroczysta sesja Rady Miejskiej a także niesamowita lekcja historii – tak rozpoczęły się obchody 470 lecia miasta Ostrowa, które będą trwały przez najbliższy rok.

W ubiegłą niedzielę (28 stycznia) mieszkańcy Ostrowa obchodzili 470 lecie swojego miasta. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w jednym z najcenniejszych zabytków miasta - w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, sprawowaną przez ks. Tomasza Rehlisa, który swoim porywającym kazaniem poruszył wszystkich obecnych. Następnie w uroczystym przemarszu ulicami udaliśmy się pod Krzyż Milenijny i obelisk poświęcony obrońcom wiary i ojczyzny, gdzie złożono kwiaty. Kolejnym punktem programu było odczytanie przez Przewodniczącego Rady Miejskiej Roberta Powałki  aktu lokacji miasta oraz przez Burmistrza Józefa Gruszczyka aktu nadania wójtostwa dla Wacława Grzymały.  Podczas uroczystej XXXVI Sesji Rady Miejskiej wzorowanej na tej sprzed lat, radni przebrani byli w stroje z epoki. Rada przyjęła uchwałę nadania skwerowi w parku miejskim nazwy „Świętego Krzyża”. W 1628 r. na tym terenie zwanym wówczas Tylnym Rynkiem wybudowany został przez mieszczanina ostrowskiego Wojciecha Krzymuskiego Kościół pod wezwaniem Świętego Krzyża.  Uczniowie z Zespołu Szkół przeprowadzili lekcję historii „Dzieje Ostrowa Lubelskiego w XVI wieku”. Genealogie miasta zaprezentował Marek Bunia a uczniowie tutejszej Szkoły Podstawowej przygotowali akademię promującą naszą gminę. Ważnym punktem było wręczenie pamiątkowych medali dla instytucji oraz osób za wieloletnią współpracę na rzecz miasta i gminy Ostrów Lubelski. Swoją obecnością zaszczycili nas znamienicie goście między innymi wojewoda lubelski Przemysław Czarnek,  marszałka województwa reprezentował Łukasz Gołąb  a starostę lubartowskiego Radosław Guz, nie zabrakło wójtów z zaprzyjaźnionych gmin, zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej, przedstawicieli stowarzyszeń i organizacji społecznych oraz ekip reporterskich Panoramy Lubelskiej, Kanału S, Radia Lublin, Lubartów24.

To tylko początek całorocznych uroczystości. Ważnym wydarzeniem będzie Jarmark Zygmuntowski, który nie tylko przypomni historię miasta, ale stanie się promocją przyczyniającą się do rozwoju Ostrowa.

 

Małgorzata Sobczyńska

Kolędowaliśmy dla Moniki i Mileny Koziej

„Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy, zatacza koło i wraca do nas…”

Jedną z najmilszych, świątecznych tradycji jest wspólne śpiewanie kolęd. To taki magiczny czas, w którym zapominamy o problemach i troskach ale czujemy tą szczególną bliskość i radość.

W niedzielę (7 stycznia) w Kościele Parafialnym w Rozkopaczewie oraz w Brzostówce Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Ostrowa Lubelskiego kolędowała na bardzo szczytny cel. Orkiestranci razem z kapelmistrzem Wojciechem Durakiem jednogłośnie podjęli decyzję o przyłączeniu się do akcji dzięki, której mogli pomóc Monice i Milenie w walce z chorobą. Monika i Milena Koziej - dwie siostry, miliony komórek, jedna choroba postępująca z dnia na dzień. Kiedy pojawiło się dla dziewczyn światełko w tunelu i nadzieja na lepsze jutro, pojawiły się też kolejne problemy… Koszt terapii komórkami macierzystymi, która jest dla nich szansą, przekracza ich możliwości finansowe. Właśnie dlatego cały czas organizowane są zbiórki pieniężne, imprezy charytatywne oraz licytacje, dzięki którym wspólnymi siłami możemy zebrać potrzebną kwotę. Nie liczy się to ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz, dlatego też postanowiliśmy podzielić się z innymi naszą wieloletnią pracą i pasją. Podczas koncertu można było usłyszeć między innymi kolędy „Dzisiaj w Betlejem”, „Mędrcy świata” jak i pastorałki „Nie było miejsca dla Ciebie”, „Uciekali”, „Mario czy Ty wiesz” w niezwykle pięknych aranżacjach.

Bez wątpienia, możemy powiedzieć, że była to bardzo dobra decyzja.  Dzięki uprzejmości ks. Wiesława Nestoruka, proboszcza parafii w Rozkopaczewie oraz ks. Marka Antonowicza proboszcza parafii w Brzostówce sam koncert jak i niezwykła atmosfera panująca podczas niego przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Ogromna radość towarzyszyła nam cały czas ale nie zabrakło też łez wzruszenia. Podczas koncertów wolontariuszki Koła Caritas ze SP w Ostrowie Lubelskim zebrały blisko sześć tysięcy złotych.  

Dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli za obecność, za wsparcie a przede wszystkim za okazane serce. To właśnie dzięki naszej pomocy i wsparciu dajemy dziewczynom szanse na lepsze jutro.

 

Orkiestra w składzie:

Dyrygent – Wojciech Durak

Flety – Aleksandra Senczyk, Joanna Petryszak, Iwona Drozd, Angelika Haraszczuk, Katarzyna Szalast

Klarnety – Weronika Domańska, Izabela Malinowska

Sax alt – Natalia Wach, Klaudia Zabielska, Zuzanna Antoniuk

Sax tenor – Paulina Tyc, Michał Góźdź

Sax baryton – Barbara Janik

Trąbki – Jarosław Lato, Błażej Góźdź

Tenor – Stanisław Durak

Puzony – Wojciech Sobczyński, Kamil Senczyk

Instrumenty perkusyjne – Anna Krawczyk – Durak, Władysław Rozmysł

Gitara basowa – Mateusz Łęcki

Wokal – Katarzyna Sobczyńska, Małgorzata Sobczyńska, Jarosław Lato

 

Małgorzata Sobczyńska

https://www.youtube.com/watch?v=rdJze3eMjL4

Orszak Trzech Króli 2018 - relacja z uroczystości

Orszak Trzech Króli
Już po raz kolejny Trzej Królowie, władze miasta, społeczność szkolna i lokalna oraz wiele innych barwnych postaci przeszło ulicami Ostrowa. Uczestnicy pochodu wspólnie kolędowali.
         W sobotę 6 stycznia w Ostrowie Lubelskim odbył się Orszak Trzech Króli. Na jego czele stanęli trzej królowie - Kacper, Melchior i Baltazar, symbolizujący trzy kontynenty - Europę, Azję i Afrykę. Barwny korowód z proboszczem Janem Orłowskim oraz burmistrzem Józefem Gruszczykiem wyruszył spod Urzędu Miasta i udał się do Kościoła Parafialnego. Orszak Trzech Króli okazał się radosnym wydarzeniem, które wpisało się w ostrowską tradycję. To także świetna propozycja dla tych, którzy po prostu lubią kolędy i kolędowanie.
Nieco później w Centrum Kultury odbył się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu dzieci i młodzieży szkolnej, solistów, podopiecznych Domu Pomocy Społecznej a także Orkiestry Dętej OSP i Chóru Parafialnego.  Swoją pomocą oraz czynnym udziałem wykazali się wolontariusze CK Tim, którzy po raz kolejny pokazali swoje zdolności konferansjerskie. Na zakończenie wszyscy wspólnie zaśpiewaliśmy pastorałkę „Kolędnicy na mojej ulicy” oraz kolędy „Wśród nocnej ciszy” i „Pójdźmy wszyscy do stajenki”.
        Dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie. Opiekunom, nauczycielom, instruktorom, rodzicom a także Wam drodzy wykonawcy.
 
Małgorzata Sobczyńska


 

Zabawa andrzejkowa CK Tim 2017

Lanie wosku przez klucz, ciastko z wróżbą – to tylko niektóre atrakcje wczorajszej imprezy wolontariuszy.

Pełna wrażeń i emocji zabawa andrzejkowa odbyła się 29 listopada (środa) w Pracowni Orange. Wolontariusze wyczekiwali jej z niecierpliwością, pełni zapału i energii do wspólnej zabawy. Tradycyjne wróżby, które oznajmiać miały przyszłość, imię wybranka lub wybranki czy też wykonywany zawód. Niektórzy traktowali je  z przymrużeniem oka. Dla innych stały się wyzwaniem i spojrzeniem w przyszłość.

 

Liderzy

DZIECI DZIECIOM 2017 - relacja

Koncert charytatywny „Dzieci – Dzieciom”

 

„Pomagać to dzielić się, nie chcąc w zamian dosłownie niczego… Łzy pozamieniać w śmiech, nie ma nic bardziej cennego…”

 

W ubiegłą niedzielę (17 grudnia) odbył się koncert charytatywny „Dzieci – Dzieciom”, który stał się tradycją dla mieszkańców Ostrowa. Pomysłodawczynią i pierwszą organizatorką była Pani Józefa Mileszczyk. Tegoroczna impreza miała szczególny cel – pomoc i wsparcie finansowe dla Moniki i Mileny Koziej. „Dwie siostry. Jedna choroba. Jest rok 2001 żyjemy normalnie: szkoła, przyjaciele, marzenia... Nagle bang !!! Diagnoza: ZESPÓŁ FRIEDREICHA. Choroba postępowała z dnia na dzień, z  każdym rokiem kolejna niespodzianka: wada serca, przykurcze, spastyka, wózek inwalidzki… I ten ból... ból nóg, kręgosłupa, każdej powyginanej kosteczki.

Wreszcie pojawiła się nadzieja! NADZIEJA NA JUTRO LEPSZE OD WCZORAJ… Ta nadzieja to terapia komórkami macierzystymi.”

Podczas koncertu na scenie zaprezentowały się zespoły wokalno-instrumentalne ze szkół gminnych oraz grupy działające w Centrum Kultury. Dodatkową atrakcją był kiermasz ozdób i stroików świątecznych, które zostały wykonane przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Ostrowie Lubelskim. W imprezę zaangażowali się także wolontariusze szkolnego koła Caritas pod opieką Bożeny Majewskiej organizując kiermasz ciast, z którego całkowity dochód został przekazany dla Moniki i Mileny.

Serdeczne podziękowania składamy dyrektorom szkół i przedszkola: Beacie Filipek, Katarzynie Równiak, Marcie Szklarczyk, Marzenie Marzędzie, Annie Czubackiej, Jerzemu Marzędzie oraz  nauczycielom i opiekunom, a także wszystkim przybyłym rodzicom, gościom, wolontariuszom CK Tim i grupie Wataha za okazane serce. To dzięki Wam udało się zebrać ponad pięć tysięcy złotych, które zostały przekazane Monice i Milenie. Właśnie dla takich chwil warto żyć dając komuś szansę na czerpanie radości z każdego dnia.

 

„A szczęście największe jest, gdy płynie z dawania niż brania. Więc bądźcie przygotowani do pomagania![…]”

 

Małgorzata Sobczyńska

Podkategorie