Planszówkolandia

RODO

rodo

Głos Ostrowa

echo

99 rocznica Odzyskania Niepodległości

99 rocznica Odzyskania Niepodległości

„Życzę dzisiaj Wam, żeby było Was stać na prawdziwego ducha patriotyzmu, który przede wszystkim ceni wartości duchowe. Jeśli odrzucimy wartości duchowe, jeżeli odrzucimy religijne wartości, te które dla nas są najważniejsze to zginie pośród nas wartość narodu, wartość patriotyzmu…” tymi słowami zakończył homilię ksiądz celebrans Tomasz Gajda.

 

Obchody Święta Niepodległości w Ostrowie Lubelskim rozpoczęły się uroczystą mszą świętą, podczas której zgromadzeni modlili się w intencji Ojczyzny.

„[…]Jak często pielęgnujemy to, co nazywamy nową tradycją a jak rzadko troszczymy się o to, aby pielęgnować nasze polskie, narodowe tradycje…trzeba szczególnie się o to starać. Jest to bardzo trudne, ale Bóg kiedy mówi do nas o pewnych wymaganiach i mówi - będzie Wam łatwiej… Mówi konkretnie – czeka Was trud i cierpienie. Czeka Was konkretne zadanie.”

Po eucharystii licznie zgromadzona społeczność lokalna, władze miasta, młodzież szkolna, członkowie organizacji i stowarzyszeń,  poczty sztandarowe, Orkiestra Dęta OSP  oraz uczestnicy mszy przemaszerowali podKrzyż Milenijny. Następnie uczestnicy uroczystości udali się do Parku Miejskiego, gdzie pod obeliskiem poświęconym obrońcom wiary bohaterom walk o wolną i suwerenną ojczyznę złożono wiązanki.

Po uroczystym złożeniu kwiatów głos zabrał burmistrz – Józef Gruszczyk, który w swoim przemówieniu odniósł się do najistotniejszych wartości wolnej i niepodległej Ojczyzny „Bo wolność - to wśród mądrych ludzi żyć, widzieć dobroć w oczach ich i szczęście. Wolność - to wśród życia gór i chmur, poprzez każdy bór i mur znać przejście…”

A w Centrum Kultury zaprezentowała się Formacja Tańca Ludowego pod okiem Pawła Jędrejaka. Nieco później nastąpiło uroczyste wręczenie stypendiów dla zdolnej młodzieży, które ufundowała Fundacja na rzecz Spacyfikowanej przez Hitlerowców Wsi Jamy. Do grona szczęśliwców zakwalifikowali się – Alicja Rębisz, Małgorzata Jasińska, Aleksandra Senczyk, Damian Maleszyk, Karol Chomicz i Mateusz Łęcki.  Kolejna na scenie wystąpiła Orkiestra Dęta OSP pod batutą Anny Krawczyk – Durak.

  Piękną lekcje historii, przygotowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Ostrowie Lubelskim pod okiem Izabelli Domańskiej – Wysok i Beaty Czapskiej. Najmłodsi uczniowie zaprezentowali się w pięknym, polskim tańcu – polonezie, przygotowani przez Bożenę Jośko i Annę Włosek.

Na zakończenie gminnych uroczystości odbyły się biegi niepodległości zorganizowane przez nauczycieli wf-u z terenu gminy. Nagrody ufundowała Gminna Komisja Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Dziękujemy wszystkim za obecność i ogromne zaangażowanie w tak ważna dla naszej społeczności uroczystość.

 

Małgorzata Sobczyńska

 

 

„Raduje się serce, raduje się dusza…” – VII Koncert Pieśni Patriotycznej w Ostrowie Lubelskim

„Raduje się serce, raduje się dusza…” – VII Koncert Pieśni Patriotycznej w Ostrowie Lubelskim

    Już po raz siódmy zespoły śpiewacze a także soliści mogli zaprezentować repertuar patriotyczny, kultywując tym samym tradycję narodowe.

   Kolejny raz na scenie ostrowskiego Centrum Kultury odbył się Koncert Pieśni Patriotycznej zorganizowany przez zespół śpiewaczy „Ostrowianki – Polesianki”. Imprezę objęło patronatem Towarzystwo Ziemi Ostrowa Lubelskiego.

   Koncert otworzył burmistrz Ostrowa – Józef Gruszczyk. Kierownik zespołu – Bronisława Kubeluk powitała zaproszonych gości, sponsorów uroczystości, zespoły a także licznie zgromadzoną społeczność lokalną. W koncercie wzięli udział – Agnieszka Budzyńska, Ewa Malinowska, grupa wokalna „Tremolo”, grupa wokalna ze Szkoły Podstawowej w Ostrowie Lubelskim, Zespół Wokalny „Kaznowianki”, Zespół Śpiewaczy „Brzeźniczanki” z Brzeźnicy Bychawskiej, Zespół Śpiewaczy „Górczanki” z Górki Lubartowskiej, Zespół Śpiewaczy z Talczyna, Zespół Śpiewaczy z Krępy, Zespół Śpiewaczy „Ostrowianki” z Ostrówka, Zespół Śpiewaczy z Górki Kockiej, Zespół Śpiewaczy z Ułęża oraz gospodynie Koncertu „Ostrowianki – Polesianki”. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe statuetki a także słodkości. Na zakończenie wszyscy odśpiewali Rotę po czym udali się na poczęstunek do Domu Strażaka przygotowany przez organizatorów imprezy.

Małgorzata Sobczyńska

 

Podkategorie